I-Zpravodaj COŽP

Kabinet env. studií

Centrum pro otázky životního prostředí UK

English

     

Připomínky k 6. EAP - Chomutovská regionální pobočka STUŽ (J. Roth)

Podle informací, které máme, tak 5.EAP nebyl splněn ani v řadě členských států EU.

Domnívám se proto,že  6.EAP by mohl stanovit méně úkolů, ale za to důsledně vyžadovat jejich plnění. Pokud nebudou členské státy respektovat směrnice EU, a od nás se bude striktně požadovat naplňování směrnic, jistě tento fakt nebude přispívat v důvěryplnou spolupráci .

Domnívám se, že  stanovit cíle je jedna stránka dokumentu, ale musí zde být i návod, za jakých podmínek, jakými nástroji a způsoby se cílů může dosáhnout.

Dokument se musí stát známým   pro širokou veřejnost, pokud se má na realizaci cílů 6.EAP podílet. Pro ČR je zde významný úkol, poskytnout tuto informaci široké veřejnosti, aby spolupracovala.

K prioritním oblastem:

Ad  kandidátské země:

- staré zátěže : v našich podmínkách je nutná důsledná revitalizace krajiny po těžbě hnědého uhlí a jiných nerostů a její státní podpora. Nově vzniklé těžařské společnosti jsou  pokračovateli bývalých státních podniků, které  si netvořily finanční rezervy na rekultivace, a proto   zde musí stát hrát hlavní  úlohu při odstraňování zátěží .

Ad doprava:

prosazovat  evironmentálně příznivou dopravu, ale ne na úkor zhoršení stavu životního prostředí a zničení přírodních cenností – viz  splavnost dolního toku Labe v ČR.

Ad  ochrana půdy:

     V každém případě ano, ale s ohledem na společenský pokrok a rozvoj. V ČR je problém  opuštěných zemědělských půd. Je nutné činit důsledná opatření k jejich alternativnímu využití např. k pěstování technických a energetických plodin (což má návaznost na energetiku), nebo k zatravnění. Důsledně odstraňovat nálety plevelů a dřevin, aby nebyly zdrojem šíření plevelů  na kulturní  pozemky a nezvyšovaly se náklady na ochranu plodin. Rovněž je nutné zvažovat ochranu zemědělské půdy v městských aglomeracích, uprostřed průmyslových zón, kde není perspektiva k zemědělskému využívání-(město by mohlo na periferních neobdělávaných a neperspektivních pozemcích poskytnout prostor pro výstavbu rodinných domků. V tomto případě nepřijde  půda nazmar- vzniknou obdělávané zahrádky). Současný zákon tosice umožňuje, ale mnohdy byrokratický přístup úředníků lpěním na liteře zákona brzdí rozvoj měst.

Srdečně zdravím, J.Roth

 

Zprávu elektronické pošty s dotazy nebo komentářem k tomuto webovému serveru zašlete na adresu webmaster@czp.cuni.cz.
Copyright © 2003 Centrum pro otázky životního prostředí UK
Naposledy změněno: 18. 05. 2005