DSC6488u

Co je Centrum

Centrum pro otázky životního prostředí je vysokoškolský ústav – součást Univerzity Karlovy a zabývá se především společenskovědními otázkami ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje v rámci výzkumu, vzdělávání a třetí role univerzity. Bylo založeno v roce 1992.

Co studie Deloitte opomíjí a v čem se mýlí?
Polemika se studií “Ekonomie změny klimatu. Včetně dopadů na Česko”
Oceňujeme, že se konzultační společnost Deloitte, jako jeden z mála komerčních subjektů v ČR, problematikou změn klimatu dlouhodobě zabývá. Jedním z výstupů těchto aktivit je nejnovější analýza dopadů vyvolaných změnou klimatu pro ČR (Deloitte 2020). Tuto studii vítáme, protože přispívá k odborné debatě o závažných problémech, kterým musíme čelit.
Avšak závěry provedeného modelování dopadů klimatické změny - a to jak ve vydané tiskové zprávě, tak v následně uveřejněné studii - nejsou adekvátně podložené, trpí omezeními použitého přístupu a neměly by být používány k zobecnění, o které se studie pokouší. Pokusíme se v následujících bodech vysvětlit proč.

Více si přečtěte v tomto článku

MuhPro naše startující projekty hledáme tři nové kolegy:

• pracovník/pracovnice na pozici „ekonom(ka)“ se zaměřením na oceňování ekosystémových služeb a socioekonomických přínosů poskytovaných životním prostředím – podrobnosti najdete zde
  • výzkumný pracovník/výzkumná pracovnice – udržitelnost dodavatelských řetězců – podrobnosti najdete zde
  • výzkumný pracovník/výzkumná pracovnice – zemědělství a půda – podrobnosti najdete zde

Cena JV - foto Kateřina Bursíkova JacquesVe čtvrtek 16. července proběhlo v Senátu předávání cen Josefa Vavrouška za rok 2019. Cenu za dlouhodobý přínos získal náš kolega Jiří Dlouhý za dlouholetý rozvoj principů trvale udržitelného života v české i mezinárodní rovině. Více o ceně si můžete přečíst na stránkách Nadace Partnerství. Vlastní nominaci od Ladislava Mika, Mikuláše Huby a Pavla Šremera si můžete přečíst zde. (foto Kateřina Bursíkova Jacques)