Udriteln rozvoj na mstn rovni uvodni slide FinalZveme vás na webinář který pořádá Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí ve spolupráci s Národní sítí místních akčních skupin a Společností pro trvale udržitelný život pod názvem

uplatnění fondů a programů EU ve prospěch splnění závazků a cílů Česka v oblasti udržitelnosti,

který se bude konat v úterý 1. prosince 2020 od 16 hod a bude veřejně přístupný pro zájemce z řad členů Místních akčních skupin, členů akademické sféry i nevládních organizací.

Na webináři bychom chtěli diskutovat poslední vývoj v návrzích využití fondů a programů EU v Česku:

• Modernizační fond jako klíčový nový finanční nástroj pro energetickou transformaci (alokace 120–150+ mld Kč do r. 2030)
  • Fond spravedlivé transformace (alokace 1,6 mld. EUR do r. 2027)
  • Národní plán obnovy (alokace 7,3 mld. EUR do r. 2023)
  • Operační programy 2021–27

AramisPraha 14. 10. 2020: V rámci Programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život, který je administrován Technologickou agenturou ČR (TA ČR), vzniká unikátní výzkumné centrum ARAMIS („Integrovaný systém výzkumu, hodnocení a kontroly kvality ovzduší“ / „Air quality Research, Assessment and Monitoring Integrated System“). Toto centrum sdružuje klíčové experty z rezortních organizací v oblasti životního prostředí, vysokých škol a akademie věd a disponuje špičkovým vybavením a infrastrukturou mateřských institucí.

Projekt je prioritně zaměřen na vývoj, aktualizaci a tvorbu nástrojů, metodik a postupů pro hodnocení kvality ovzduší, emisí klasických znečišťujících látek i skleníkových plynů včetně jejich projekcí a kvantifikaci dopadů na zdraví obyvatelstva a ekosystémů, spotřebu energie, ekonomiku a další aspekty života. Ambicí projektu je prostřednictvím aplikace výsledků přispět ke zlepšení životního prostředí, zejména kvality ovzduší na území republiky.

Konečným uživatelem výsledků je Ministerstvo životního prostředí.

Polemika se studií “Ekonomie změny klimatu. Včetně dopadů na Česko”

Praha, 23. září 2020

Nejnovější studie společnosti Deloitte (2020) oživila debatu o ekonomických dopadech změny klimatu na ekonomiku ČR. Za tento počin jí patří uznání, protože se jedná o jeden z mála příspěvků k vědecky podložené debatě o dopadech změn klimatu v ČR, které přichází z komerční sféry.

Jedním z hlavních a nejcitovanějších závěrů této studie je, že „V případě české ekonomiky by ve všech uvažovaných scénářích měly převážit kladné ekonomické dopady” (str. 1). Podle výzkumníků z Univerzity Karlovy, Centra pro otázky životního prostředí (COŽP), ale závěry provedeného ekonomického modelování dopadů klimatické změny ve studii Deloitte trpí omezeními použitého přístupu, nejsou adekvátně podložené, a neměly by být proto používány k zobecnění, o které se studie pokouší.

Polemika se studií „Ekonomie změny klimatu. Včetně dopadů na Česko“

V případě, že se vám správně nezobrazují některé obrázky či vzorce, stáhněte si, prosím, dokument ve formátu pdf

Oceňujeme, že se konzultační společnost Deloitte, jako jeden z mála komerčních subjektů v ČR, problematikou změn klimatu dlouhodobě zabývá. Jedním z výstupů těchto aktivit je nejnovější analýza dopadů vyvolaných změnou klimatu pro ČR (Deloitte 2020). Tuto studii vítáme, protože přispívá k odborné debatě o závažných problémech, kterým musíme čelit.

Avšak závěry provedeného modelování dopadů klimatické změny - a to jak ve vydané tiskové zprávě, tak v následně uveřejněné studii - nejsou adekvátně podložené, trpí omezeními použitého přístupu a neměly by být používány k zobecnění, o které se studie pokouší. Pokusíme se v následujících bodech vysvětlit proč.

Cena JV - foto Kateřina Bursíkova JacquesVe čtvrtek 16. července proběhlo v Senátu předávání cen Josefa Vavrouška za rok 2019. Cenu za dlouhodobý přínos získal náš kolega Jiří Dlouhý za dlouholetý rozvoj principů trvale udržitelného života v české i mezinárodní rovině. Více o ceně si můžete přečíst na stránkách Nadace Partnerství. Vlastní nominaci od Ladislava Mika, Mikuláše Huby a Pavla Šremera si můžete přečíst zde. (foto Kateřina Bursíkova Jacques)