I-Zpravodaj COŽP

Kabinet env. studií

Centrum pro otázky životního prostředí UK

English

     

 

PŘÍLOHA č. 1

 

 

 Výsledky zavádění  ČISTŠÍ  PRODUKCE  v podnicích 1994/95

 

Realizace čistší produkce (CP) v podniku představuje soubor kroků směřujících k lepšímu využití surovin a energií,   k vyloučení toxických látek a k omezení množství a toxicity všech emisí a odpadů ještě před tím, než vzniknou ve výrobním  procesu.  Toto  systémové  uplatnění  prevenčního přístupu  přináší  díky  lepšímu  využití  vstupů  výroby snížení produkce odpadu a emisí a současně snížení výrobních nákladů.

 

Případové studie  byly zpracovány v rámci interaktivních kursů od září 1994 do dubna 1995. Kursy byly  organizovány Českým centrem čistší produkce v rámci Česko-norského projektu čistší produkce a lektorsky i konzultačně byly již plně zabezpečeny našimi odborníky vyškolenými  Norským svazem inženýrů (NIF) v předcházejících fázích projektu.  Kursy byly realizovány formou postgraduálního studia na tréninkových  centrech čistší produkce při FT VUT Zlín a VŠCHT Praha.

 

 

Roční úspory které vzniknou

realizací opatření CP

 

 

 

 

 

 

 

 

Návratnost investic nutných k realizaci opatření CP:

Odpovídající rozmezí

redukce odpadů a emisí:

Výsledky studií  realizovaných v deseti podnicích  (viz násl. dvoustrana) jsou shrnuty v grafu:

 

Celkové finanční úspory 44 mil. Kč jsou rozděleny do 3 sloupců podle návratnosti investic a každému sloupci je přiřazeno rozmezí, ve kterém se podařilo redukovat odpadní tok. První sloupec  představuje finanční úspory z neinvestičních opatření  (organizačních změn nebo drobných úprav stávající technologie). Většina těchto opatření byla realizována již během samotného kursu. Finanční přínos neinvestičních opatření je srovnatelný s přínosem opatření investičně náročných protože některé podniky se programově zaměřily právě na potenciál neinvestičních opatření. Z celkových finančních úspor činí pouze 12% úspory na nakládání s odpady a emisemi (záchyt, doprava, poplatky apod.). Podstatná část ( 88% ) finančních úspor vzniká přímo ve výrobě zefektivněním využití vstupů.

 

 

Poznámka: Kursu se zúčastnilo celkem 12 podniků a v jednom dalším byl v rámci kursu realizován neúspěšný experiment zpracovat případovou studii bez účasti pracovníků podniku v kursu. Dvě studie, které nejsou v souhrnu prezentovány, byly   podniky hodnoceny kladně a budou realizovány. Studie realizovaná u expedičních terminálů rafinérie se omezila pouze na zhodnocení alternativ již navrženého opatření  na rekupertaci těkavých uhlovodíků, které je při současných cenách suroviny ekonomicky  nenávratné. Opatření navržená ve druhé studii (papírenský průmysl) zatím nebylo možné vyhodnotit. V prezentaci výsledků nejsou dále zahrnuty dopady navržených opatření čistší produkce na připravované investice do koncových technologií (ČOV, neutralizační stanice, deponie), které budou znamenat další úspory podle odhadu více než 30 mil. Kč.

 

Zprávu elektronické pošty s dotazy nebo komentářem k tomuto webovému serveru zašlete na adresu webmaster@czp.cuni.cz.
Copyright © 2003 Centrum pro otázky životního prostředí UK
Naposledy změněno: 18. 05. 2005