Závěry pracovní skupiny „Nevládní organizace“

Zpravodaj: Dr. Mojmír Vlašín

1) Jak vyplňují nevládní organizace (NGO) mezery v systému environmentálního vzdělávání; jakou roli má v environmentálním vzdělávání stát (a obec) a NGO; jak NGO spolupracují?

• Poznatky celých oblastí ekologického vzdělání suplují nevládní organizace za stát, což je špatné;
  • úloha nevládních organizací je vytipovávat problematiku a urychlovat peristaltiku státních orgánů;
  • NGO mohou iniciovat a zprostředkovávat komunikaci mezi obcemi a státem;
  • NGO by měly iniciovat vzdělávání v jiných než stávajících oborech;
  • NGO mají velký vliv na medializaci problémů. Je to jejich úloha. Chybí jim však vzdělání v PR.
  • nadšení – deviza NGO;
  • stát by měl podpořit střediska ekologické výchovy;
  • spolupráce mezi NGO – zejména problém pro malé organizace. Iniciovat program podpory malých NGO.

2) Které prvky a formy vzdělávání podpořit/ potlačit?

Potlačit:
  • prosté přednášení ex katedra (neinteraktivní)
  • jednosměrné neobjektivní pořady
Posílit:
  • interaktivní formy výuky zaměřené především na umění vytvořit a obhájit si názor
  • aktivní formy výuky, praktická činnost, výuka v terénu
  • otevřenost NGO, zvýšit informovanost veřejnosti a NGO jako takových
  • zvýšit vzdělávání v oblasti občanské výuky, právní výchovy a práva na informace
  • podpořit mnohem důrazněji v základním a středním školství ekologickou výchovu a propojit ji v celostní výchovu. Zaměřit se na regionální složky ekologické výchovy.
  • posílit EV na vysokých školách neekologických směrů
  • posílit informovanost a osvětu obyvatelstva přímo na zboží (recyklace, spalování aj.)
  • zvýšit informaci na Internetu

Závěry z tohoto jednání je žádoucí poslat Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy pro Bílou a Zelenou knihu.

Zprávu elektronické pošty s dotazy nebo komentářem k tomuto webovému serveru zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..