Cesty (GAČR EXPRO; 2023–2027)

Cesty k environmentální udržitelnosti

Cílem projektu je určit možné scénáře budoucího vývoje spotřeby a technologie výroby, jejichž výsledkem budou environmentální stopy všech států v mezích kapacity planetárních systémů přepočítaných na národní úroveň.

Koordinátor projektu v COŽP:

Finanční podpora: Grantová agentura ČR

Popis projektu: Lidská společnost riskuje překročení kapacity planetárních systémů, které může způsobit nevratné změny životního prostředí. Pro kvantifikaci tohoto rizika bylo navrženo devět planetárních mezí, které lze přepočítat na národní úroveň s cílem motivovat politické jednání. Neexistuje však systematické rozdělování odpovědnosti na národní úrovni ani vhled do toho, jak rychle se k hranicím přibližujeme, a omezené je i předvídání kroků, které ovlivňují více planetárních systémů současně. V tomto projektu prozkoumáme řadu možností snížení environmentální zátěže změnou spotřeby a výrobní technologie na globální úrovni. Soustředíme se na oblasti překročených planetárních mezí, a to z pohledu odpovědnosti spotřebitele. Budeme rozvíjet nejmodernější environmentálně-ekonomické modely a scénáře možného budoucího vývoje. Výstupem budou politicky relevantní scénáře možného vývoje spotřeby a výrobní technologie v mezích planetárních systémů a vhled na protiklady a synergie potenciálních změn technologií a chování.

Role COŽP v projektu: Určit možné scénáře budoucího vývoje spotřeby a technologie výroby, jejichž výsledkem budou environmentální stopy všech států v mezích kapacity planetárních systémů přepočítaných na národní úroveň.

Zapojená oddělení:

Řešitelský tým v COŽP: