SEEPIA (TA ČR, 2021–2026)

SEEPIA - Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik

Záměrem projektu Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.

Webové stránky projektu: Webové stránky projektu SEEPIA

Koordinátor projektu v COŽP:

Finanční podpora: Technologická agentura České republiky (TA ČR), Program Prostředí pro život

Popis projektu:

Centrum rozvine metody hodnocení dopadů politik, foresightu a výzkumu postojů a chování a vybraným orgánům státní správy bude poskytovat expertní podporu při tvorbě politik a strategií na základě výzkumu současných a budoucích dopadů na životní prostředí, ekonomiku a společnost při současném zahrnutí postojů a chování veřejnosti do procesu tvorby politik.

Role COŽP v projektu:

Centrum se zaměří na dosažení tří hlavních cílů:

1. Komplexní hodnocení politik ochrany životního prostředí z hlediska jak účinnosti, tak dopadu na společnost a ekonomiku.Rozvineme kvantitativní metody a postupy ex post evaluací a hodnocení efektivity politik v oblasti ŽP. Pro účely ex ante RIA, sestavíme makro-ekonometrický a CGE model a ověříme dopady scénářů, využijeme optimalizační a simulační modely, včetně regionální input-output analýzy. Vytvoříme knowledge transfer hub pro co-design politik jako sdílenou analytickou databázi s přenosem informací mezi garanty jednotlivých částí strategického cyklu. Na základě získaných poznatků navrhneme koherentní nástrojový mix.
  2. Systém pro sledování společenských a technologických trendů souvisejících s životním prostředímRozvineme metody foresightu s cílem identifikovat nové trendy a reflexe v podobě vývojových scénářů, které přispívají k pochopení transformačních procesů ve společnosti, výzkumu a technologiích, jako předpoklad pro identifikaci současných a budoucích socioekonomických a environmentálních výzev a jejich dopadů.
  3. Analýza chování lidí a zahrnutí postojů veřejnosti do procesu tvorby politikRozvineme přístupy čerpající z experimentální a behaviorální ekonomie, sociální psychologie a sociologie. Připravíme a uskutečníme behaviorální experimenty, které umožní hodnocení účinnosti a přijatelnosti opatření v oblastech spotřeby, které jsou relevantní pro Zelenou dohodu. Kontinuálním sociologickým výzkumem vývoje veřejného mínění ve vztahu k ŽP přispějeme k posílení způsobů komunikace politik.

Partneři projektu:

• Centrum pro otázky životního prostředí UK
  • Institut ekonomických studií FSV UK
  • Právnická fakulta UK
  • Matematicko-fyzikální fakulta UK
  • Česká informační agentura životního prostředí (CENIA)
  • Česká zemědělská univerzita v Praze
  • DATLAB
  • EEIP, a.s.
  • Idealab
  • Komora obnovitelných zdrojů, z.s.
  • Technologické centrum AV ČR
  • Vysoká škola ekonomická, Praha
  • Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví
  • Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM)