UNILEAD I a II (MŠMT, CRP; 2022–2023)

University Leaders for Sustainable Development

Cílem projektů UNILEAD je posílit roli univerzit jako “efektivních, odpovědných a inkluzivních“ veřejných organizací zajištěním účinnější spolupráce v přenosu dobré praxe při implementaci cílů udržitelného rozvoje v rámci provozních aspektů univerzit.

Webové stránky projektu: Projekt UNILEAD

Koordinátor projektu v COŽP:

Finanční podpora: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Centrální rozvojové projekty

Projekt "University Leaders in SDGs - Zdroje pro změnu" (UNILEAD I) běžel v roce 2022 na 24 českých veřejných vysokých školách. Zaměril se na 10 provozních aspektů fungování vysokých škol (viz obrázek) s ohledem na Cíle udržitelného rozvoje OSN (tzv. SDGs), zmapování současné situace a doporučení změn k udržitelnější praxi. Cílem projektu bylo posílit roli univerzit jako “efektivních, odpovědných a inkluzivních“ veřejných organizací zajištěním účinnější spolupráce v přenosu dobré praxe při implementaci cílů udržitelného rozvoje v rámci provozních aspektů univerzit (tzv. „Zdrojů pro změnu“). Výstupem projektu byla mj. sada doporučení aplikovatelných managementem univerzit a jejich následný přenos do praxe nezbytným zapojením vnitřních i vnějších klíčových osob.

V roce 2023 běží navazující projekt "University Leaders in SDGs II - Zapojení pro udržitelnost" (UNILEAD II), který sdružuje 25 českých veřejných vysokých škol a zaměřuje se především na větší zapojení studentů a zaměstnanců pro aplikaci doporučení z loňského roku do praxe. Nově jednotlivé pracovní skupiny projektu fungují v 5 provozních oblastech a 3 horizontálních oblastech (viz obrázek).

V rámci Univerzity Karlovy se do projektu zapojuje:

• Centrum pro otázky životního prostředí
  • Fakulta sociálních věd
  • Lékařská fakulta v Hradci Králové
  • UK Point
  • Centrum pro přenos technologií a poznatků
  • Koleje a menzy
  • Rektorát - Odbor veřejných zakázek

Koordinátorem projektu je Masarykova univerzita. Financování z MŠMT.

Obrázek1 UNILEAD I a II

Dílčí cíle projektu v rámci COŽP

V projektu UNILEAD I (2022) se UK aktivně zapojila do následujících tématických skupin:

V projektu UNILEAD II (2023) se UK aktivně zapojila do následujících tématických skupin:

• Stravování (garant = koordinace odborné pracovní skupiny)
  • Strategie, strategická partnerství a struktura pro udržitelnost
  • Marketing a komunikace
  • Zelená výstavba, Energetický management, Udržitelná IT infrastruktura, elektronizace
  • Udržitelná mobilita
  • Odpovědné nakupování
  • Odpady, prevence vzniku a recyklace

Výstupy a komunikace projektu